Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Boczniaki: szlachetne i aromatyczne

Boczniaki należą do popularnych grzybów wykorzystywanych kulinarnie na całym świecie. Mają korzenny aromat, mięsistą strukturę i kształt muszli. 

Ciekawostki

Szczególne właściwości boczniaków 

Świeże boczniaki – szczegółowe informacje

Kapelusz boczniaka przypomina muszlę o średnicy od czterech do dziesięciu centymetrów, która może jednak osiągać również rozmiar do 20 centymetrów. Boczniaki mogą mieć kolor od jasnego beżu poprzez szary do brązowego. Jadalny jest zarówno kapelusz, jak i trzonek - obie części są równie smaczne.

Pełna nazwa boczniaka to boczniak ostrygowaty, ponieważ grzyby te rosną gromadnie, dachówkowato, ułożone na podobieństwo kolonii ostryg. Biały nalot na kapeluszu grzyba to nie pleśń, lecz element tego grzyba. Ten nalot jest typowy dla boczniaków i nie świadczy o tym, że grzyby są zepsute lub mają złą jakość.


Pochodzenie

Skąd pochodzą boczniaki?

Właściwą ojczyzną tych grzybów jest Azja Południowo-Wschodnia, gdzie rosną one głównie na bukach lub spróchniałym drewnie. Większość sprzedawanych boczniaków pochodzi z upraw niemieckich lub europejskich. W celu uprawy worki z substratem wypełnia się zarodnikami grzybów, z których następnie rozwijają się aromatyczne grzyby. Dlatego boczniaki są niezależne od sezonu i można je kupić świeże przez cały rok. 


Sezon

Kiedy jest sezon na boczniaki?

Pochodzące z uprawy boczniaki są dostępne w niezmiennej jakości przez cały rok. Kto chciałby samodzielnie zbierać te smaczne grzyby, musi się dobrze na nich znać. Można je znaleźć przede wszystkim na spróchniałym drewnie oraz drzewach bukowych.

Nasza oferta świeżych warzyw

Oferta ważna od 18.04.2024 do 24.04.2024 lub do wyczerpania zapasów.


Wykorzystanie i przechowywanie

Jak można wykorzystywać boczniaki i jak je przechowywać?

Świeże boczniaki – szczegółowe informacje

Boczniaki mają bardzo aromatyczny smak i niewiarygodnie szerokie zastosowanie. Mogą stanowić dodatek do dań mięsnych oraz potraw z makaronu czy z ryżu, można je panierować, grillować, smażyć, wykorzystywać do zup lub sosów, jako nadzienie do tortellini lub innych pierożków – nie ma prawie dania, którego delikatne boczniaki nie mogłyby uświetnić. Na pytanie o to, czy boczniaki można jeść na surowo, istnieją różne odpowiedzi. Boczniaki pochodzące z upraw generalnie nie powinny być szkodliwe, jednak przy ich przygotowywaniu należy pamiętać o tym, że o wiele bardziej strawne są po poddaniu obróbce termicznej. Ważne: Boczniaki należy lekko oczyścić pędzelkiem do grzybów i pokroić tuż przed przyrządzeniem, aby niepotrzebnie nie skracać ich okresu przydatności do spożycia.

Przechowywanie

 

Jak wszystkie grzyby, również boczniaki zawierają dużo wody i są niezwykle wrażliwe na ciepło, nacisk i światło. Aby wydłużyć ich okres przydatności do spożycia, należy je przechowywać luzem w lodówce. Jeśli chcemy przechować boczniaki dłużej niż kilka dni, lepiej je ususzyć lub zamrozić. 


Składniki

Składniki boczniaków

Boczniaki są zdrowe, niskokaloryczne i zawierają ważne składniki odżywcze. Te delikatne grzyby zawierają wiele witamin z grupy B, kwas foliowy, potas i fosfor, a dzięki zawartości błonnika wspomagają pracę układu trawiennego.

Wartość odżywcza
 

Kalorie: 900 kcal

Węglowodany: 0 g

Białko: 0 g

Tłuszcze: 100 g

Witaminy

 

Witamina A: 0 µg

Witamina B1: 0 mg

Witamina B2: 0 mg

Witamina B6: 0 mg

Witamina C: 000 mg

Witamina E: 000 mg

 

Składniki mineralne

 

Wapń: 00 mg

Żelazo: 00 mg

Potas: 100 mg

Magnez: 00 mg

Sód: 00 mg