Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Siemię lniane: małe bomby odżywcze

Siemię lniane to małe, ciemnobrązowe ziarenka, które wnoszą pyszne urozmaicenie do naszej kuchni. Mają orzechowo-pikantny smak i mogą być używane do sałatek, chleba, bułek lub musli.

Ciekawostki

Szczególne właściwości siemienia lnianego 

Siemię lniane – szczegółowe informacje

Siemię lniane jest ciemnobrązowe i płaskie. Jest bardzo bogate w witaminy, składniki mineralne, pierwiastki śladowe, a przede wszystkim w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Należy pamiętać, że siemię lniane zawiera niewielkie ilości kadmu i cyjanowodoru, dlatego nie powinno się go spożywać w ilości większej niż 20 gramów dziennie.

Niełuskane siemię lniane zawiera dużo błonnika

Niełuskane siemię lniane jest najbardziej bogate w błonnik spośród wszystkich nasion oleistych i zawiera do 40% cennego błonnika – prawie dwa razy więcej niż wszystkie inne nasiona oleiste. Siemię lniane pobudza trawienie, a jednocześnie pomaga utrzymać poziom cholesterolu na stałym poziomie. To jednak nie wszystko. Zawiera od 20 do 30 procent ważnych aminokwasów, takich jak arginina, lizyna i inne.

Te substancje białkowe znajdują się wyłącznie w niełuskanym siemieniu lnianym; w łuskanym większość jest usuwana wraz z łuską. Dojrzałe siemię lniane ma dużą zawartość śluzu, który jest w stanie związać duże ilości wody w jelicie, pobudza trawienie i tworzy warstwę ochronną na błonie śluzowej żołądka. Dzięki temu można uspokoić podrażnione jelita, a nawet zapobiec kolce w sposób naturalny i bez leków. 


Pochodzenie

Skąd pochodzi siemię lniane?

Siemię lniane to nasiona lnu, który był uprawiany już 5000 lat temu. Len był ważnym surowcem do produkcji tkanin, zanim został wyparty przez bawełnę i włókna syntetyczne. Pochodzi prawdopodobnie z Mezopotamii lub Egiptu. Obecnie rośnie w regionach umiarkowanych i subtropikalnych. Siemię lniane jest uprawiane między innymi w Niemczech, na Węgrzech i głównie w Ameryce Północnej.


Sezon

Kiedy jest sezon na siemię lniane?

Siemię lniane jest w sprzedaży przez cały rok. Zbiera się je 150 dni po wysianiu, kiedy torebki są brązowe i dojrzałe.

Nasze oferty na podstawowe produkty żywnościowe

Oferta ważna od 11.04.2024 do 17.04.2024 lub do wyczerpania zapasów.


Wykorzystanie i przechowywanie

Wykorzystanie i przechowywanie siemienia lnianego

Siemię lniane – szczegółowe informacje

Siemię lniane ma lekko orzechowy smak i może być używane jako dodatek do musli lub wypieków. Zaleca się przyjmowanie siemienia lnianego w połączeniu z dużą ilością płynów, w przeciwnym razie mogą wystąpić zaparcia. Siemię lniane powinno być przechowywane w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu, aby zawarte w nim tłuszcze nie zjełczały.


Przepisy

Dania z siemienia lnianego


Składniki

Składniki siemienia lnianego

W czasach starożytnych siemię lniane było sprawdzonym środkiem leczniczym. Zawiera ono dużo błonnika, białka i nienasyconych kwasów tłuszczowych (kwasy omega-3). Jest również bogate w witaminy i ważne składniki mineralne. Nie należy jednak spożywać więcej niż 20 gramów siemienia lnianego dziennie, ponieważ zawiera ono niewielkie ilości kadmu i cyjanowodoru.

Wartość odżywcza
 

kcal: 376 kcal

Węglowodany: 0 g

Białko: 24,4 g

Tłuszcze: 30,9 g

Witaminy

 

Witamina A: 0 µg

Witamina B1: 0,17 mg

Witamina B2: 0,16 mg

Witamina B6: 0,2 mg

Witamina C: 1 mg

Witamina E: 1,3 mg

 

Składniki mineralne

 

Wapń: 198 mg

Żelazo: 8,2 mg

Potas: 725 mg

Magnez: 90 mg

Sód: 60 mg