Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Orzech pekan: pestkowiec bogaty w białko

Drzewa pekan pochodzą z południowych stanów USA i występują także w Australii i Meksyku. Czy wiedzieliście, że w Teksasie drzewo pekan jest oficjalnym drzewem tego stanu? Jego owoce – orzechy pekan – są szczególnie popularne ze względu na swój subtelny, orzechowo-słodki smak.

Ciekawostki

Szczególne właściwości orzechów pekan 

Orzechy pekan – szczegółowe informacje

Podłużna łupina orzechów pekan jest lekko błyszcząca i gładka. Orzechy pekan z powodu swojej cienkiej łupiny można łatwo otworzyć tylko za pomocą rąk, bez użycia narzędzi. Sam orzech, o długości od dwóch do czterech centymetrów, podobnie jak orzech włoski, składa się z dwóch połówek. Cienka, brązowa skórka również nadaje się do jedzenia. 

Z botanicznego punktu widzenia orzechy pekan nie są wcale orzechami, lecz pestkowcami. Są cennymi dostarczycielami wartościowego białka i substancji odżywczych, a poza tym zawierają wiele witamin, składników mineralnych oraz wtórnych substancji roślinnych. 


Pochodzenie

Pochodzenie orzechów pekan

Pierwotnie orzechy pekan pochodzą z południowych części Ameryki Północnej, USA i Meksyku. Już rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej, Algonkinowie, cenili orzechy pekan. W tamtych czasach drzew pekan było tak dużo, że nie miały one nawet swojej nazwy. Drzewo pekan wytrzymuje zimno do -20 stopni Celsjusza, zapewniało więc dawnym mieszkańcom przeżycie zimą.


Sezon

Kiedy jest sezon na orzechy pekan?

Owoce drzewa rosnącego na 30 metrów dojrzewają na wiosnę. Okres zbioru trwa od października do listopada.

Nasze oferty na podstawowe produkty żywnościowe

Oferta ważna od 18.04.2024 do 24.04.2024 lub do wyczerpania zapasów.


Wykorzystanie i przechowywanie

Wykorzystanie i przechowywanie orzechów pekan

Orzechy pekan – szczegółowe informacje

Orzechy pekan są często spożywane na surowo, ale można je też zjadać w postaci prażonej i solonej. Orzechy pekan można dodawać do naleśników, farszów drobiowych lub bezpośrednio do sosów i dań smażonych na patelni. Z powodu miękkiej łupiny orzechy pekan można łatwo obrać bez użycia dziadka do orzechów. Wielbicielom roślinnych tłuszczów i olejów zdecydowanie poleca się olej z orzechów pekan. Ma on intensywny aromat orzecha włoskiego i doskonale pasuje do sałatek, mięsa i ryb. Orzechy pekan przechowywane w suchym i chłodnym miejscu w optymalnych warunkach wytrzymują około jednego roku.


Składniki

Składniki orzechów pekan

Orzechy pekan są wyjątkowo pożywne. 100 gramów orzechów ma około 700 kalorii. Ponad 70 procent zawartości stanowią ważne przy chorobach układu krążenia nienasycone kwasy tłuszczowe, a do tego dochodzą węglowodany stanowiące „pokarm” dla mózgu. Zawierają także minerały wspomagające przemianę materii i wzmacniające kości: wapń, potas, żelazo, magnez, fosfor, a także witaminę B2 i E. Dzięki bardzo dużej zawartości witaminy B1 (budującej zasoby energetyczne) i cynku (budującego tkanki) garść orzechów pekan pokrywa dzienne zapotrzebowanie na te składniki. 

Wartość odżywcza
 

kcal: 703 kcal

Węglowodany: 4,4 g

Białko: 9,3 g

Tłuszcze: 72 g

Witaminy

 

Witamina A: 3 µg

Witamina B1: 1 mg

Witamina B2: 0,04 mg

Witamina B6: 0,11 mg

Witamina C: 2 mg

Witamina E: 7,6 mg

 

Składniki mineralne

 

Wapń: 130 mg

Żelazo: 3,4 mg

Potas: 604 mg

Magnez: 160 mg

Sód: 3 mg