Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Szczupak: Niskokaloryczna ryba

Szczupak jest gatunkiem ryb drapieżnych występującym w Europie, Ameryce Północnej i Azji Północnej. Jego ubarwienie różni się w zależności od siedliska. Grzbiet jest zwykle zielonkawobrązowy lub szarooliwkowy. Ubarwienie jaśnieje, aż do białego brzucha. Ryba jest często wyraźnie cętkowana, czasami widoczne są na niej również pionowe pasy. 

Ciekawostki

Szczególne właściwości szczupaka

Świeży szczupak – szczegółowe informacje

Szczupak jest drapieżną rybą słodkowodną. Osiąga średnią długość około jednego metra, ale zdarzają się również osobniki mierzące nawet do 1,30 metra. Szczupak waży od 15 do maksymalnie 19 kilogramów. Żywi się różnymi gatunkami ryb, a także żabami i mniejszymi ssakami.

Niskokaloryczna ryba o ostrych ościach

Szczupak jest cenioną, chętnie spożywaną rybą, ale ma ostre ości w kształcie litery Y. Ponieważ są one równo ustawione w dwóch rzędach, można je stosunkowo łatwo usunąć. Mięso ryb drapieżnych jest dość suche. Wynika to z niskiej zawartości tłuszczu, dzięki czemu ten gatunek jest niskokaloryczny.


Pochodzenie

Skąd pochodzi szczupak?

Szczupak występuje tylko na półkuli północnej. Pochodzi z północnej części USA i Kanady, ale żyje również w Europie Zachodniej i Wschodniej. Jego siedlisko stanowią głównie przybrzeżne strefy jezior, stawów i rzek. Występuje na przykład w jeziorach Bodeńskim, Garda, Como, Zuryskim, a także w Loch Ness. Szczupaka wyławia się z jego naturalnych siedlisk. Hodowla jest trudna, ponieważ jest bardzo agresywnym drapieżnikiem, który atakuje nawet przedstawicieli swojego gatunku Dlatego szczupaki nie mogą być trzymane w zbiornikach hodowlanych.


Sezon

Kiedy jest sezon na szczupaka?

Szczupak jest popularną rybą dostępną w sprzedaży przez cały rok. Jednak główny sezon połowowy trwa od czerwca do września. Ponieważ szczupak nie jest gatunkiem zagrożonym, połowy nie stanowią zagrożenia dla jego populacji.


Wykorzystanie i przechowywanie

Wykorzystanie i przechowywanie szczupaka

Świeży szczupak – szczegółowe informacje

Mięso ryb drapieżnych przetwarza się najczęściej na klopsiki. Aby ta pyszna jadalna ryba nie była sucha, można ją również filetować i marynować. Istnieje niezliczona ilość doskonałych przepisów na przyrządzenie szczupaka. Popularny jest szczupak pieczony w piekarniku, w sosie kaparowym lub śmietanowym, w białym winie, filet z grzybami, krewetkami i pieczonymi ziemniakami.

Jak przechowywać szczupaka

Świeżego i surowego szczupaka należy jak najszybciej przyrządzić. Można go krótko przechować (maksymalnie jeden dzień) w lodówce. Najlepiej bezpośrednio nad komorą na warzywa, ponieważ jest to najzimniejsze miejsce. Rybę można również zamrozić. W tym celu należy zapakować szczupaka do szczelnie zamkniętego woreczka do zamrażania.


Składniki

Składniki szczupaka

Szczupak ma niską zawartość tłuszczu i jak każda ryba jest doskonałym źródłem białka. Jest również bogaty w witaminę D. Ponadto szczupak dostarcza organizmowi ważnych minerałów i doskonale sprawdza się w diecie niskokalorycznej.

Wartość odżywcza
 

kcal: 81 kcal

Węglowodany: 0 g

Białko: 18,4 g

Tłuszcze: 0,9 g

Witaminy

 

Witamina A: 15 µg

Witamina B1: 0,09 mg

Witamina B2: 0,06 mg

Witamina B6: 0,15 mg

Witamina C: 0 mg

Witamina E: 0,7 mg

 

Składniki mineralne

 

Wapń: 20 mg

Żelazo: 0,6 mg

Potas: 304 mg

Magnez: 25 mg

Sód: 74 mg