Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Okoń: ulubiona pozycja w menu

Okoń jest rybą słodkowodną, która jest stosunkowo odporna na warunki panujące w jej wodnym środowisku. Występuje między innymi w przybrzeżnych rejonach Morza Bałtyckiego. W morzach spotykane są też jego podgatunki. Okoń jest zaliczany do gatunków drapieżnych, ponieważ żywi się głównie innymi rybami.

Ciekawostki

Szczególne właściwości okonia

Świeży okoń – szczegółowe informacje

Dojrzałe okonie dorastają do 1,30 centymetrów i mogą ważyć nawet do 2,5 kilograma. Występują w rzekach, większych jeziorach i w niektórych słabo zasolonych rejonach Morza Bałtyckiego, ponieważ mimo cech ryby słodkowodnej są stosunkowo odporne na zasolenie. Okoń ma charakterystyczną płetwę grzbietową zakończoną kolcami oraz ciemne paski po bokach. Ciało jest nieco bocznie spłaszczone. Po przyrządzeniu trzeba uważać na liczne ości. Ze względu na bardzo niską zawartość tłuszczu ma stosunkowo łagodny rybny aromat.

Okoń w zrównoważonej diecie

Mięso okonia ma dużą zawartość białka, ale bardzo mało tłuszczu i wysoki udział kwasów tłuszczowych omega-3, które mają duże znaczenie dla zrównoważonej i zdrowej diety. Oprócz okonia Wiktorii na stole często gości okoń morski lub Loup de Mer. Okonia morskiego przyrządzi nawet niedoświadczony kucharz, ponieważ jego mięso się nie rozpada. 


Pochodzenie

Skąd pochodzi okoń?

Okoń występuje niemal we wszystkich wodach w umiarkowanych szerokości geograficznych. Największymi dostawcami okonia hodowlanego są:

  • Niemcy
  • Czechy
  • Austria

Sezon

Kiedy jest sezon na okonia?

Jak w przypadku większości ryb słodkowodnych, sezon na okonie przypada na okres od wiosny do jesieni. Późną jesienią i zimą okoń cofa się w głębsze rejony jezior i rzek i dlatego trudno go złowić. Sprzedawany jest zarówno świeżo złowiony, jak i zamrożony. Jest więc dostępny przez cały rok.


Wykorzystanie i przechowywanie

Wykorzystanie i przechowywanie okonia

Świeży okoń – szczegółowe informacje

Okoń jest jedną z najpopularniejszych ryb jadalnych i dlatego często jest serwowany jako danie główne. Przed spożyciem należy go ugotować, przyrządzić na parze lub usmażyć. Ponieważ jest wyławiany ze stojącej wody, nie zaleca się jedzenia go na surowo. Jak każdą świeżą rybę, okonia można przechowywać w lodówce przez kilka dni i należy go szybko spożyć.


Przepisy

Dania z okonia


Składniki

Składniki okonia

Okoń przy stosunkowo niewielkiej zawartości tłuszczu jest doskonałym źródłem białka, dlatego jest pożądanym składnikiem diety dla sportowców. Ten gatunek ryby zawiera również duże ilości witaminy E, która ma silne działanie antyoksydacyjne.

Wartość odżywcza
 

kcal: 81 kcal

Węglowodany: 0 g

Białko: 18,4 g

Tłuszcze: 0,8 g

Witaminy

 

Witamina A: 7 µg

Witamina B1: 0,08 mg

Witamina B2: 0,12 mg

Witamina B6: 0,23 mg

Witamina C: 2 mg

Witamina E: 1,1 mg

 

Składniki mineralne

 

Wapń: 20 mg

Żelazo: 1 mg

Potas: 330 mg

Magnez: 20 mg

Sód: 47 mg