Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Dorsz: Dietetyczna ryba morska

Dorsz to ryba morska żyjąca w wielu akwenach morskich. Ojczyzną dorsza jest cały Północny Atlantyk, północny Pacyfik oraz morza Północne i Bałtyckie. W Polsce nazwą „dorsz” określa się dorsza atlantyckiego, bałtyckiego i pacyficznego. Bywa, że tak nazywane są też inne gatunki

Ciekawostki

Szczególne właściwości dorsza

Świeży dorsz – szczegółowe informacje

Dorsz może osiągnąć okazałe rozmiary do 1,5 metra. Żywi się głównie małymi stworzeniami morskimi. Dorosłe ryby jedzą również narybek. Zwykle pokryty jest cętkami w kolorze zielonym, brązowym i czerwonym. Można go spotkać na głębokości do 600 metrów, ale także w płytszych wodach morskich przy wybrzeżu.

Dorsz ma długie ciało, dwie płetwy brzuszne i odbytowe, a także trzy blisko siebie rozmieszczone okrągłe płetwy grzbietowe. Charakteryzuje się bardzo chudym, smacznym, delikatnym mięsem. Ze względu na niską zawartość tłuszczu jest często sprzedawany suszony jako sztokfisz lub klipfisz.


Pochodzenie

Skąd pochodzi dorsz?

Dorsz zamieszkuje północny Atlantyk, Ocean Arktyczny, a także Morze Bałtyckie. Populacja w północnym Atlantyku była kiedyś bardzo wysoka, ale obecnie ten gatunek występuje tylko w niektórych częściach oceanu z powodu przełowienia.


Sezon

Kiedy jest sezon na dorsza?

Większość dorsza na sprzedaż jest poławiana u wybrzeży Islandii i na Morzu Barentsa. Inne łowiska znajdują się w strefie Spitsbergenu. Islandia, Norwegia i Rosja to kraje, które łowią i eksportują największe ilości tego gatunku. Ponieważ dorsz jest jedną z najważniejszych ryb konsumpcyjnych na świecie, jest poławiany przez cały rok. Z jednym wyjątkiem: Dorsz zimowy z Norwegii, zwany również skrei, jest tradycyjnie łowiony tylko od stycznia do kwietnia. Podczas gdy zasoby dorsza maleją, populacja skrei pozostaje stabilna ze względu na ograniczony czas połowów.


Wykorzystanie i przechowywanie

Wykorzystanie i przechowywanie dorsza

Świeży dorsz – szczegółowe informacje

Filet z dorsza jest jednym z ulubionych ciepłych dań. Wyfiletowaną panierowaną rybę można usmażyć, doskonale smakuje również przyrządzona na grillu, nadaje się do gotowania na parze oraz do dań z gotowaną rybą. Smak dorsza można dopełnić, skrapiając go cytryną albo serwując z łagodnym sosem chrzanowym lub ziołowym. Jednak nie należy przesadzić z tymi dodatkami, aby nie przytłoczyć delikatnego aromatu rybiego mięsa. Świeże ryby szybko tracą świeżość. Dorsza można przechowywać w lodówce przez kilka dni.



Składniki

Składniki dorsza

Dorsz jest nie tylko doskonałym źródłem białka. Dostarcza również organizmowi ważnych minerałów i pierwiastków śladowych. Zawiera witaminy B12 i D, które mają korzystny wpływ na wzrost kości.

Wartość odżywcza
 

kcal: 76 kcal

Węglowodany: 0 g

Białko: 17,7 g

Tłuszcze: 0,6 g

Witaminy

 

Witamina A: 7 µg

Witamina B1: 0,06 mg

Witamina B2: 0,05 mg

Witamina B6: 0,2 mg

Witamina C: 2 mg

Witamina E: 1 mg

 

Składniki mineralne

 

Wapń: 26 mg

Żelazo: 0,3 mg

Potas: 352 mg

Magnez: 24 mg

Sód: 72 mg