Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Raki: Niskotłuszczowe skorupiaki

Raki należą do skorupiaków. Posiadają pięć par kończyn, przy czym piąta para w drodze ewolucji została przekształcona w szczypce. Do poruszania się używają pozostałych nóg. Od odnóży odchodzą jamy skrzelowe, w których znajdują się skrzela, za pomocą których rak oddycha pod wodą. Raki są niezwykle wrażliwe na czystość wody, więc ich duża liczebność świadczy o jej dobrej jakości.

Ciekawostki

Szczególne właściwości raków

Świeży raki – szczegółowe informacje

Mięso raków, o zabarwieniu od białego do różowego, ma delikatny, lekko orzechowy smak. Rybi aromat jest bardzo subtelny. Raki doskonale smakują i są lekkostrawne. Aby dostać się do delikatnego mięsa, należy rozłupać skorupę szczypiec. Mięso musi zostać przyrządzone natychmiast po złowieniu lub zamrożone, ponieważ jego okres przydatności do spożycia jest bardzo krótki. Inne części raka nie są jadalne lub są wykorzystywane do innych celów kulinarnych.


Pochodzenie

Skąd pochodzą raki?

Obecnie większość raków spożywanych na całym świecie pochodzi z Turcji. Z ich połowów słynie region wokół tureckiego miasta Bursa. Raki są również łowione lub hodowane w krajach skandynawskich i północnoamerykańskich. Ponieważ jednak te skorupiaki występują na całym świecie, łowi się je i przyrządza niemal wszędzie.


Sezon

Kiedy jest sezon na raki?

Raki występują niemal na całym świecie, nie ma więc określonego sezonu połowowego. Na przykład w Niemczech łowi się je między czerwcem a grudniem. Poza okresem tarła wolno sprzedawać tylko samce raków.


Wykorzystanie i przechowywanie

Wykorzystanie i przechowywanie raków

Świeży raki – szczegółowe informacje

Mięso raków można gotować, smażyć, grillować lub przyrządzać na parze. Jest serwowane jako danie główne, ale jest też doskonałym składnikiem sałatek lub innych dań rybnych. W sklepach są sprzedawane raki gotowane i w opakowaniach ze wskazaną datą przydatności do spożycia. Surowe można przechowywać w lodówce maksymalnie dwa dni.


Składniki

Składniki raków

Mięso raków jest niezwykle chude, ale bogate w białko, dlatego powinno się znaleźć w diecie osób dbających o sylwetkę i zdrowie. Ponadto zawiera dużo substancji odżywczych i pierwiastków śladowych, które dodatkowo podnoszą wartość zdrowotną tej żywności.

Wartość odżywcza
 

kcal: 65 kcal

Węglowodany: 0 g

Białko: 15 g

Tłuszcze: 0,5 g

Witaminy

 

Witamina A: 0 µg

Witamina B1: 0,15 mg

Witamina B2: 0,1 mg

Witamina B6: 2,1 mg

Witamina C: 3 mg

Witamina E: 0,1 mg

 

Składniki mineralne

 

Wapń: 43 mg

Żelazo: 2 mg

Potas: 254 mg

Magnez: 25 mg

Sód: 253 mg