Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Ostrygi: Wartościowy przysmak

Ostrygi należą do gatunku małży i są znane głównie ze swoich walorów smakowych. Jednak nie wszystkie rodzaje ostryg nadają się do spożycia. Należy zatem rozróżnić te okazy, które są jadalne. Uznawane są za wyjątkowy przysmak i zazwyczaj spożywa się je na surowo.

Ciekawostki

Szczególne właściwości ostryg

Świeże ostrygi – szczegółowe informacje

Najbardziej znanym gatunkiem jadalnym jest ostryga pacyficzna. W ujęciu kulinarnym ostrygi ze względu na swoje pochodzenie są zaliczane do owoców morza. Do gatunków niejadalnych należą na przykład tzw. ostrygi perłowe. Są one zdolne do wytwarzania pereł. Ostrygi jadalne nie posiadają tej właściwości.


Pochodzenie

Skąd pochodzą ostrygi?

Ludzie spożywają ostrygi już od epoki kamienia. W Europie jedzono je na surowo, natomiast Indianie w Ameryce gotowali je nad ogniem. W czasach starożytnych były pożądanym przysmakiem. Z ostrygami kojarzona jest bogini miłości Afrodyta. Wysoko cenił je również Juliusz Cezar. Sprowadzano je z Francji i Anglii. W czasach nowożytnych ich konsumpcja wzrosła i tym samym osiągnęła swój szczyt. 


Sezon

Kiedy jest sezon na ostrygi?

Ostrygi występują w wielu regionach świata i są znane na całym globie. Ich optymalnym środowiskiem są płytkie wody przybrzeżne znajdujące się w tzw. strefie pływów. W regionie powinny więc występować na przemian przypływy i odpływy. Ostrygi są powszechniejsze w Azji i tam też są częściej spożywane. Występują również w Ameryce i Europie, głównie we Francji. Ponieważ ostrygi są popularnym pożywieniem od wielu wieków, ich populacja stale się zmniejsza. Obecnie większość z nich pochodzi z akwakultur. Tradycyjnie ten gatunek mięczaków spożywa się tylko w miesiącach, które mają w nazwie literę „R”. Ostrygi nie mają jednak klasycznego sezonu i można się nimi cieszyć przez cały rok.


Wykorzystanie i przechowywanie

Wykorzystanie i przechowywanie ostryg

Świeże ostrygi – szczegółowe informacje

Najczęściej jada się surowe i żywe ostrygi. Ich świeżość można rozpoznać między innymi po tym, że po wypiciu wody morskiej z ostrygi jej muszla ponownie się nią napełnia. Natomiast miąższ żywego mięczaka kurczy się, gdy skropimy go sokiem z cytryny lub dotkniemy nożem. Gotuje się również jeszcze żywe małże. Ostrygi są produktem świeżym i nieotwarte można przechowywać przez kilka dni, jeśli nie został przerwany łańcuch chłodniczy.


Składniki

Co kryje się w ostrydze

Ostrygi są bogate w witaminy, minerały i białko. Zawierają natomiast niewiele tłuszczu i węglowodanów. Tym samym dostarczają do organizmu cenne składniki odżywcze.

Wartość odżywcza
 

kcal: 66 kcal

Węglowodany: 4,8 g

Białko: 9 g

Tłuszcze: 1,2 g

Witaminy

 

Witamina A: 0,12 µg

Witamina B1: 0,16 mg

Witamina B2: 0,2 mg

Witamina B6: 0,22 mg

Witamina C: 0 mg

Witamina E: 0,9 mg

 

Składniki mineralne

 

Wapń: 82 mg

Żelazo: 5,8 mg

Potas: 184 mg

Magnez: 40 mg

Sód: 289 mg