Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Pigwy: złotożółte i aromatyczne

Pigwy to owoce ziarnkowe i rozróżnia się pigwy jabłkowe i gruszkowe. Pigwy jabłkowe mają raczej cierpki smak, natomiast pigwy gruszkowe charakteryzują się łagodnym smakiem. Samo drzewo pigwy można również porównać do jabłoni lub gruszy. Pod względem botanicznym należy do rodziny różowatych.

Ciekawostki

Szczególne właściwości pigwy 

Świeże pigwy w widoku szczegółowym

Pigwa należy do rodziny owoców ziarnkowych. Owoce są uprawiane jako drzewa lub krzewy owocowe. Młode drzewo potrzebuje prawie czterech lat, aby wydać pierwsze owoce. Pigwa ma złotożółty kolor. W miąższu owocu znajdują się komórki kamienne. Pigwa ma przyjemny, intensywny zapach. Jest ona otoczony wełnistą skórką owocu. 

Co kryje się w pigwie

Pigwa jest bogata w witaminę C, a także zawiera żelazo, fluor, garbniki, potas, miedź, mangan, sód, pektyny i cynk w odpowiednich ilościach. Ze względu na wysoką zawartość witamin, minerałów i mikroelementów pigwa jest często wykorzystywana nie tylko w przetwórstwie spożywczym, ale także w naturopatii.


Pochodzenie

Skąd pochodzi pigwa?

Pigwy pierwotnie pochodzą ze wschodniego Kaukazu i Zakaukazia. Później zaczęto je uprawiać także w Turcji i aż w Afganistanie. Pojawiają się one w Europie Środkowej od IX wieku. Rosły one tam głównie w cieplejszych regionach uprawy winorośli. Obecnie pigwy pochodzą z Azji i Europy. Jednak większość pigw jest zbierana w Uzbekistanie. Drugim co do wielkości producentem jest Turcja, następnie Chiny, a potem Iran.


Sezon

Kiedy jest sezon na pigwę?

Owoce zbierane są późną jesienią, tj. w okresie od października do około połowy listopada. 

Nasza oferta owoców i warzyw

Oferta ważna od 18.04.2024 do 24.04.2024 lub do wyczerpania zapasów.


Wykorzystanie i przechowywanie

Do czego można wykorzystać pigwę i jak ją przechowywać?

Świeże pigwy w widoku szczegółowym

Na surowo pigwy mają zwykle dość cierpki smak. Dlatego najlepiej nadają się do produkcji dżemów i galaretek. Stosuje się ją również do ciężkich dań, takich jak tadżin z jagnięciny czy orientalna duszona cielęcina. Sposób przygotowania jest taki sam, jak w przypadku jabłek lub gruszek, ale najpierw należy obrać wełnistą skórkę. 

Jak zachować świeżość pigwy

Pigwy mają bardzo delikatną skórkę zewnętrzną, dlatego łatwo ulegają uszkodzeniom. Aby zapewnić optymalne przechowywanie, pigwy należy układać w jednej warstwie. Jeśli obchodzi się z nimi ostrożnie, można je przechowywać w chłodnej temperaturze przez kilka miesięcy. Pigwy nie są wrażliwe na zimno.


Składniki

Co kryje się w pigwie

Świeże pigwy w widoku szczegółowym

Pigwa jest bogata w błonnik i ma pozytywny wpływ na jelita. Zawiera wiele ważnych witamin i minerałów, takich jak żelazo, cynk, potas i sód. Jest również niskokaloryczny - na 100 gramów przypada około 40 kilokalorii.

Wartość odżywcza
 

kcal: 38 kcal

Węglowodany: 7,3 g

Białko: 0,4 g

Tłuszcze: 0,5 g

Witaminy

 

Witamina A: 6 µg

Witamina B1: 0,03 mg

Witamina B2: 0,03 mg

Witamina B6: 0,04 mg

Witamina C: 14 mg

Witamina E: 0,4 mg

 

Składniki mineralne

 

Wapń: 10 mg

Żelazo: 0,6 mg

Potas: 183 mg

Magnez: 8 mg

Sód: 2 mg