Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Mirabelka: słodki przysmak

Mirabelka, znana również jako żółtą śliwką to owoc pestkowy uprawiany w Azji Mniejszej. Od 1490 roku uprawiana jest na największym obszarze produkcyjnym we francuskim regionie Lotaryngii. Co roku zbiera się tam 18 000 ton, a tym samym 80 procent światowej produkcji tego słodkiego owocu. Inne obszary upraw znajdują się w Europie Środkowej i Południowej oraz w Afryce Północnej.

Ciekawostki

Szczególne właściwości mirabelki 

Świeże mirabelki w widoku szczegółowym

Mirabelka jest podgatunkiem śliwki i znana jest także jako śliwka żółta. Ich owoce mają wielkość około trzech centymetrów, są kuliste, żółte lub zielone. W słodkim miąższu znajduje się pestkowy rdzeń, który można łatwo oddzielić. Mirabelki są zbierane od lipca do września, w zależności od klimatu.

Tak rośnie mirabelka

Aby w pełni rozwinąć swój aromat, mirabelki potrzebują więcej słońca niż śliwki czy węgierki. Bardzo ważny jest także rodzaj gleby. Dlatego drzewo to najlepiej rośnie na ciepłych, piaszczystych glebach, które nie wysychają. Wiosną bezkolcowe drzewa mirabelkowe rozwijają białe morze kwiatów. Tradycyjnie owoce zbiera się przez ich strząsanie Pod drzewem rozciągnięta jest siatka, na którą spadają owoce, dzięki czemu nie zostają one uszkodzone. 


Pochodzenie

Skąd pochodzi mirabelka?

Mirabelka pochodzi z Azji Mniejszej i północnej Persji. Uważa się, że powstała ona prawdopodobnie w wyniku skrzyżowania śliwy z śliwą wiśniową lub śliwy z tarniną. Obecnie mirabelki rosną w Europie Środkowej i Południowej, a nawet są zbierane w Afryce Północnej. Jednak duża część zbiorów pochodzi z Lotaryngii, regionu położonego w północno-wschodniej Francji.


Sezon

Kiedy jest sezon na mirabelkę?

Okres zbiorów mirabelek przypada na późne lato i trwa od lipca do września.

Nasza oferta owoców i warzyw

Oferta ważna od 18.04.2024 do 24.04.2024 lub do wyczerpania zapasów.


Wykorzystanie i przechowywanie

Do czego można wykorzystać mirabelki i jak je przechowywać?

Świeże mirabelki w widoku szczegółowym

Mirabelki mają pyszny słodki smak. Są one również idealne do robienia dżemów, kompotów i soków. Ponadto mirabelki są wykorzystywane do ciast oraz tortów, deserów, koktajli oraz jako suszone owoce. Mirabelka jest również używana do wyboru brandy owocowej. Mirabelki najlepiej jest przechowywać w lodówce. Można je przechowywać w lodówce do trzech dni. Ponieważ mirabelki są delikatnymi owocami, powinny być spożywane jak najszybciej świeże. Ponadto owoce można mrozić.


Składniki

Co kryje się w mirabelce

Mirabelki zawierają szczególnie dużo potasu – 230 miligramów na 100 gramów. Potas jest niezbędnym składnikiem mineralnym. Bierze udział w regulacji ciśnienia krwi, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko udaru. Spożywane regularnie mirabelki wzmacniają serce i nerwy oraz, oczywiście, zapobiegają chorobom.

Wartość odżywcza
 

kcal: 67 kcal

Węglowodany: 15 g

Białko: 0,7 g

Tłuszcze: 0,2 g

Witaminy

 

Witamina A: 42 µg

Witamina B1: 0,06 mg

Witamina B2: 0,04 mg

Witamina B6: 0,05 mg

Witamina C: 7 mg

Witamina E: 0,5 mg

 

Składniki mineralne

 

Wapń: 12 mg

Żelazo: 0,5 mg

Potas: 230 mg

Magnez: 15 mg

Sód: 0 mg