Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Brzoskwinia: nie ma lata bez niej!

Aromatyczny zapach, aksamitny meszek i soczyście słodki smak – latem na brzoskwinie jest największy sezon. Bliscy krewni moreli, nektarynek i migdałów smakują wyśmienicie i zawierają duże ilości prowitaminy A, potasu i wapnia. 

Ciekawostki

Szczególne właściwości brzoskwiń

Świeże brzoskwinie w widoku szczegółowym

Brzoskwinia nazywana była dawniej perskim jabłkiem i jest owocem z rodziny różowatych. Jej powierzchnia jest aksamitnie miękka, a wewnątrz owocu znajduje się pestka, dlatego należy ona do odmiany owoców pestkowych. Brzoskwinie rosną na małych drzewach, które zwykle osiągają wysokość od dwóch do sześciu metrów, a ich gałęzie są proste i nieosłonięte. Pyszne owoce mają zazwyczaj okrągły kształt, osiągają wielkość do 10 cm, a ich wnętrze składa się z soczystego miąższu oraz pestki.

Niewiarygodna różnorodność odmian

Poszczególne odmiany rozróżnia się na podstawie koloru miąższu. Najbardziej znane z nich to Red Haven o żółtym miąższu oraz South Haven o biało-żółtym miąższu. Rzadszą odmianą jest brzoskwinia czerwonomiąższowa. Jest mała, czerwona i ma szczególny aromat. Obecnie istnieje nawet do 3000 różnych odmian brzoskwiń.


Pochodzenie

Skąd pochodzą brzoskwinie?

Pierwotnie brzoskwinia pochodzi z południa Chin, gdzie również była uprawiana. Później przywędrowała z Persji do Grecji, a następnie do Europy. Dzisiaj brzoskwinie rosną w Hiszpanii, Włoszech, Grecji, Turcji, Ameryce Południowej, USA i RPA. Jednak największym producentem brzoskwiń są nadal Chiny. Na drugim miejscu znajdują się Włochy, a za nimi Grecja i Hiszpania. W Europie do głównych dostawców brzoskwiń należą Hiszpania, Włochy i Grecja.


Sezon

Kiedy jest sezon na brzoskwinie?

Szczyt sezonu na brzoskwinie przypada na okres od maja do września. Następnie są one zbierane w ciepłych krajach śródziemnomorskich.

Nasza oferta owoców i warzyw

Oferta ważna od 18.04.2024 do 24.04.2024 lub do wyczerpania zapasów.


Wykorzystanie i przechowywanie

Jak można wykorzystywać brzoskwinie i jak je przechowywać?

Świeże brzoskwinie w widoku szczegółowym

Ze względu na swój słodki i aromatyczny smak brzoskwinie są najczęściej spożywane jako świeże owoce. Nadają się jednak również do stosowania w deserach i innych słodkich potrawach. Innym praktycznym rozwiązaniem jest mrożenie miąższu brzoskwini, który powstaje w wyniku przecierania brzoskwini. Innymi pysznymi formami spożywania brzoskwiń jest kompot, dżemoraz galaretka.

Można też kupić brzoskwinie w puszce. Smakują one równie dobrze, a mają dłuższy okres przydatności do spożycia niż świeże odmiany. Czy to w postaci ciasta owocowego, sałatki owocowej, czy też w daniach gorących – wyobraźnia w wykorzystaniu brzoskwiń nie ma granic. 

Sposób przechowywania brzoskwiń

Brzoskwinie dłużej zachowują świeżość w lodówce. Po przerobieniu brzoskwinie nadają się również świetnie do mrożenia. Aby to zrobić, wystarczy wcześniej zrobić puree z miąższu owocu. Inną formą konserwowania brzoskwiń są dżemy i galaretki z brzoskwiń.



Składniki

Co kryje się w brzoskwiniach

Brzoskwinie są bogate w składniki odżywcze, których nasz organizm potrzebuje, aby zachować sprawność i zdrowie. Do tych składników odżywczych należą: witamina C, magnez, wapń i potas. Jednak brzoskwinie zawierają również dużo fruktozy.

Wartość odżywcza
 

kcal: 42 kcal

Węglowodany: 8,9 g

Białko: 0,8 g

Tłuszcze: 0,1 g

Witaminy

 

Witamina A: 15 µg

Witamina B1: 0,03 mg

Witamina B2: 0,05 mg

Witamina B6: 0,03 mg

Witamina C: 10 mg

Witamina E: 1 mg

 

Składniki mineralne

 

Wapń: 8 mg

Żelazo: 0,5 mg

Potas: 194 mg

Magnez: 9 mg

Sód: 1 mg