Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Porzeczki: zdrowe, małe owoce

Zjadane prosto z krzaka porzeczki to jedna z najsmaczniejszych przekąsek, jakie oferuje nam ogród. Wzbogacają każdą sałatkę owocową, a także są podstawą smacznych galaretek i dżemów, zdrowych soków i pysznych deserów.

Ciekawostki

Szczególne właściwości porzeczek 

Świeża porzeczka w widoku szczegółowym

Porzeczka należy do rodziny agrestowej. Dobrze znane są krzewy owocowe z czerwonymi, czarnymi i białymi porzeczkami. Jagody są szczególnie bogate w witaminę C i ważne minerały. Z tego względu są one chętnie spożywane w celu wzmocnienia układu odpornościowego oraz ze względu na ich wpływ na skórę i oczy.

Różne odmiany porzeczek

Niektóre odmiany mają luźny porost ze zwisającymi gałęziami, które mają tendencję do łamania się na wietrze. Należy unikać takich odmian w swoim ogrodzie, jak również odmian wytwarzających „ślepe” pąki, które nie owocują. Zalecane odmiany to Jonkheer van Tets, wczesna odmiana o silnym, wyprostowanym poroście, dająca wysokie plony, z długimi gronami i dużymi jagodami. Rote Vierländer, średnio wczesna, wytrzymała odmiana, bardzo plenna, o dużych, czerwonych jagodach zebranych w długie grona. Heinemanns Rote Spätlese o długich i gęstych gronach, odmiana późna, dojrzewająca w sierpniu. Porost jest silny, prosty, a roślina jest absolutnie niewymagająca.


Pochodzenie

Skąd pochodzą porzeczki?

Porzeczka nie jest uprawiana od dawna - przynajmniej w porównaniu z innymi roślinami: Wywodzi się z ogrodów klasztornych w Belgii i północnej Francji pod koniec XV wieku. W tamtych czasach ludzie krzyżowali dzikie porzeczki z lasów Ameryki Północnej, północnej Azji oraz zachodniej i północnej Europy - tak narodziła się porzeczka. Dała ona początek wielu odmianom, które są obecnie popularne na całym świecie. W Europie dzikie porzeczki występują obecnie tylko w Belgii, Holandii, Francji, Niemczech, Austrii, Włoszech i Polsce. 


Sezon

Kiedy jest sezon na porzeczki?

Sezon na porzeczki trwa od czerwca do sierpnia. Porzeczki rosną w każdym rodzaju gleby, ale preferują glebę o średniej strukturze, dobrze zdrenowaną, która latem zatrzymuje wilgoć i ma odczyn lekko kwaśny lub obojętny. 


Wykorzystanie i przechowywanie

Do czego można wykorzystać porzeczki i jak ją przechowywać?

Świeża porzeczka w widoku szczegółowym

Świeże porzeczki można spożywać samodzielnie. Te małe czerwone jagody doskonale pasują również do sałatek owocowych, musli, twarogu i jogurtu. Inne możliwe zastosowania to dżem, koktajle lub do przygotowania tortów i ciast.

Sposób przechowywania porzeczek

Porzeczki należy zawsze jeść lub przetwarzać bardzo szybko, jeśli to możliwe, w przeciwnym razie szybko stają się papkowate i pomarszczone. Jeśli nadal chcesz lub musisz przechowywać jagody, najlepiej postępować w następujący sposób:

  • Pozostawić jagody na łodygach
  • Ostrożnie zawinąć jagody w papier kuchenny
  • Umieścić w komorze na owoce w lodówce.
  • Przechowywać w ten sposób przez dwa, maksymalnie trzy dni.


Składniki

Co kryje się w porzeczkach

Świeża porzeczka w widoku szczegółowym

Porzeczki to bardzo zdrowe owoce jagodowe. Są bogate w witaminę C, B i ważne minerały. Zawarte w nich antocyjany przeciwdziałają uszkodzeniom komórek w organizmie człowieka. Nawet nasiona czerwonej porzeczki mogą pomóc w zwalczaniu stanów zapalnych, ponieważ zawierają m.in. kwas gamma-linolenowy.


Wartość odżywcza
 

kcal: 33 kcal

Węglowodany: 4,8 g

Białko: 1,1 g

Tłuszcze: 0,2 g

Witaminy

 

Witamina A: 4,2 µg

Witamina B1: 0,04 mg

Witamina B2: 0,03 mg

Witamina B6: 0,05 mg

Witamina C: 36 mg

Witamina E: 0,7 mg

 

Składniki mineralne

 

Wapń: 29 mg

Żelazo: 0,9 mg

Potas: 257 mg

Magnez: 13 mg

Sód: 1 mg