Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Figa: zdrowy owoc mocy

Czy wiesz, że figa jest jedną z roślin, która jest najdłużej spożywana przez człowieka? Została sprowadzona do Grecji w 700 r. p.n.e., a następnie rozprzestrzeniła się w całym regionie Morza Śródziemnego, gdzie do dziś jest stosowana jako składnik pożywienia. Więcej informacji na temat tego zdrowego owocu o długiej historii można znaleźć tutaj.

Ciekawostki

Szczególne właściwości fig 

Świeże figi w widoku szczegółowym

Niezależnie czy świeże, czy suszone: Figi zapewniają bardzo dużo energii i są korzystne dla zdrowia. Zwłaszcza świeże figi zawierają składniki podnoszące odporność, ważne witaminy i składniki mineralne. Świeże figi mają tylko 63 kilokalorie, natomiast suszone 247 kilokalorii na 100 g.

Odmiany fig i zbiór fig

W zależności od regionu uprawy na rynku dostępne są różne odmiany. Figi z Turcji mają zwykle cienką skórkę, a figi z Grecji bardziej grubą skórkę. Owoce z małymi nasionami są kuliste lub gruszkowate, zielone lub ciemnofioletowe, w zależności od odmiany. Figi przeznaczone do spożycia w stanie świeżym zbiera się ręcznie przed osiągnięciem pełnej dojrzałości, tak aby były jeszcze wystarczająco twarde podczas transportu i miały optymalny stopień dojrzałości podczas sprzedaży. W pełni dojrzałe owoce są głównie spożywane bezpośrednio w krajach, w których są uprawiane, ponieważ stosunkowo szybko ulegają fermentacji.

Sposób suszenia fig

Do suszenia zbiera się figi w pełni dojrzałe. Zawartość wody w owocach spada o 30-50% już na drzewie. Figi są zbierane ręcznie, maszynowo lub strącane z drzew. Prawie wszystkie figi są suszone na słońcu lub w piecu na gorące powietrze. W procesie tym zawartość wody obniża się do 18-33%, a zawartość cukru wzrasta do około 60%. Kiedy suszone owoce są prasowane pod wpływem gorącej pary, uzyskują one formę, w której są sprzedawane.


Pochodzenie

Skąd pochodzą figi?

Figowiec pospolity to średniej wielkości krzew lub drzewo, należy do rodzaju fig i osiąga maksymalną wysokość ośmiu metrów. Aby ułatwić pielęgnację i zbiory, uprawne drzewa figowe są zwykle niższe. Botaniczna nazwa rodzaju to „ficus”. Figa uprawiana jest głównie w regionie Morza Śródziemnego, ale prawdopodobnie pierwotnie pochodziła z Azji Mniejszej. Obecnie większość fig pochodzi z:

  • Hiszpanii
  • Portugalii
  • Włoch
  • Turcji
  • Algierii
  • Grecji

Sezon

Kiedy jest sezon na figi?

Świeże figi z krajów śródziemnomorskich są dostępne od lipca do listopada. Suszone figi są dostępne cały rok.

Nasza oferta owoców i warzyw

Oferta ważna od 11.04.2024 do 17.04.2024 lub do wyczerpania zapasów.


Wykorzystanie i przechowywanie

Do czego można wykorzystać figi i jak je przechowywać?

Świeże figi w widoku szczegółowym

Figa jest dobra jako świeży lub suszony owoc w formie przekąski, jako dodatek do sałatki owocowej, musli, deseru lub z jogurtem. Świeże figi najlepiej przechowywać w lodówce, ale należy też możliwie szybko je spożyć. Suszone figi są dostępne przez cały rok, a po zapakowaniu zachowują trwałość przez kilka miesięcy. Biały nalot na suszonych figach nie jest wadą, ale pochodzi od skrystalizowanego cukru zawartego w owocach.

Produkty zawierające figi

W krajach produkujących figę jest ona ważnym składnikiem pożywienia. Produkuje się z nich także chleb figowy, owoce kandyzowane, kompoty, syropy, pasty i przetwory. Sok z dojrzałych fig można przerobić na wino deserowe. W Hiszpanii tak zwany ser figowy wytwarzany jest z dojrzałych owoców, migdałów, pistacji, orzeszków piniowych, orzechów laskowych i przypraw Do przyrządzania kawy figowej używa się również prażonych i posiekanych owoców.



Składniki

Co kryje się w figach

Figa jest zdrowym owocem mocy, ponieważ zawiera nie tylko wiele witamin i składników mineralnych, ale także dużo błonnika. Dzięki temu są szczególnie dobre na trawienie. Jego działanie oczyszczające krew jest również dobrze znane.

Wartość odżywcza
 

kcal: 61 kcal

Węglowodany: 12,9 g

Białko: 1,3 g

Tłuszcze: 0,5 g

Witaminy

 

Witamina A: 5 µg

Witamina B1: 0,05 mg

Witamina B2: 0,05 mg

Witamina B6: 0,1 mg

Witamina C: 3 mg

Witamina E: 0,5 mg

 

Składniki mineralne

 

Wapń: 54 mg

Żelazo: 0,6 mg

Potas: 248 mg

Magnez: 20 mg

Sód: 2 mg