Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Metka: źródło witaminy B

Metka to rodzaj surowej kiełbasy z wołowiny i wieprzowiny, która jest powszechnie stosowana w tradycyjnej kuchni niemieckiej i podawana do wielu potraw. W zależności od przepisu może mieć różny smak – od łagodnego do pikantnego.

Ciekawostki

Szczególne właściwości metki

Świeża metka – szczegółowe informacje

Metka to surowa kiełbasa wytwarzana z wieprzowiny (słoniny) i wołowiny. Kiełbasa ta jest konserwowana przez suszenie lub wędzenie. Produkowana jest w postaci grubo mielonej jako metka cebulowa lub drobno mielonej jako metka do smarowania. Metkę do smarowania wyrabia się zwykle z wieprzowiny oraz słoniny wieprzowej i wędzi się ją na zimno z dodatkiem soli, pieprzu oraz papryki. Następnie dojrzewa przez kilka dni. Dostępne są również kiełbasy dojrzewające i podsuszane, które nabierają twardości dzięki długiemu wędzeniu lub suszeniu.


Pochodzenie

Pochodzenie metki

W Niemczech pierwsze wzmianki o tej kiełbasie pojawiły się w XI lub XII wieku. W tym czasie używano terminów „lebarwurst” i „pratwurst”. W średniowieczu pojawił się zawód rzeźnika produkującego wyroby mięsne i wędliniarskie dla karczmarzy. Nazwa metka pochodzi od niemieckiego słowa „Mettwurst”, które z kolei pochodzi od dolnoniemieckiego słowa „Metworst”. Termin „Mett” oznacza tutaj mięso lub mieloną wieprzowinę. Dziś nazwy metki różnią się w zależności od regionu. Wędzone metki nazywane są też Mettenden. W górach Harz i innych regionach wędzone i niewędzone metki nazywane są również Knackwürste lub Bratwürste.


Sezon

Kiedy jest sezon na metkę?

Metka jest w sprzedaży przez cały rok.

Nasza oferta mięs i wędlin

Oferta ważna od 18.04.2024 do 24.04.2024 lub do wyczerpania zapasów.


Wykorzystanie i przechowywanie

Wykorzystanie i przechowywanie metki

Świeża metka – szczegółowe informacje

Metka jest zwykle używana jako wędlina lub dodatek do chleba. Pikantne czerwone kiełbaski są również bardzo popularne jako mała przekąska lub mięsny dodatek do zup, gulaszów i dań warzywnych. Czasami są też używane jako zamiennik serdelka lub kiełbasy parzonej.

Przechowywanie metki

Metkę można przechowywać w lodówce do pięciu dni. Jednak surowa kiełbasa, taka jak surowa szynka, może być przechowywana również poza lodówką w maksymalnej temperaturze 15 stopni. Należy znaleźć przewiewne, suche i ciemne miejsce, w którym suszona powietrzem kiełbasa będzie mogła wisieć. Jeśli zostanie pokrojona, powinna być przechowywana w lodówce. Przed spożyciem warto pozostawić metkę w temperaturze pokojowej przez jedną do dwóch godzin, aby jej aromat mógł się w pełni uwolnić. Oczywiście metkę można również pakować próżniowo i zamrażać.


Składniki

Składniki metki

Metka zawiera minerały i witaminy z grupy B niezbędne dla organizmu. Jest bogatym źródłem witaminy B3 (niacyny). Pełni ona ważną rolę w procesach metabolicznych w organizmie. Składniki mineralne, takie jak wapń, magnez i potas, mają kluczowe znaczenie dla pracy mięśni i serca oraz zapewniają optymalne współdziałanie nerwów i mięśni.

Wartość odżywcza
 

kcal: 294 kcal

Węglowodany: 0,19 g

Białko: 19,3 g

Tłuszcze: 24,3 g

Witaminy

 

Witamina A: 0 µg

Witamina B1: 0,62 mg

Witamina B2: 0,16 mg

Witamina B6: 0,39 mg

Witamina C: 29 mg

Witamina E: 0,31 mg

 

Składniki mineralne

 

Wapń: 15 mg

Żelazo: 1,09 mg

Potas: 355 mg

Magnez: 29 mg

Sód: 1087 mg