Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Pasztet serowy: sycący i smaczny

Czy pasztet z serem Ementaler to jeszcze pasztet, czy terrina? Jedno jest pewne – zawsze dobrze smakuje. Pasztety to dobrze przyprawione dania z mielonego mięsa, dziczyzny lub ryb. Zwykle są pieczone w cieście lub obłożone boczkiem.

Ciekawostki

Szczególne właściwości pasztetu serowego

Świeży pasztet serowy – szczegółowe informacje

Nazwa pasztetu pochodzi od romańskiego określenia „pastata”, które oznaczało danie mięsne w cieście. Wariant pasztetu bez ciasta jest nazywany terriną. Ponieważ nasz pasztet serowy nie jest przyrządzany w cieście, jest to ściśle rzecz biorąc terrina. Jej podstawę stanowi kiełbasa parzona o rozdrobnionym peklowanym farszu, wędzona na gorąco, a następnie parzona lub pieczona w średniej temperaturze.

Głównym składnikiem terriny jest kiełbasa parzona

Termin kiełbasa parzona ogólnie oznacza produkty wędliniarskie, które są podgrzewane w produkcji przez sparzanie lub pieczenie. Dzięki temu wyrób jest jędrny i kruchy. Oprócz pasztetu serowego, do wędlin parzonych należą kiełbasa liońska, biała bawarska, piwna, myśliwska, winerki i frankfurterki, a także klops i mortadela.

Kiełbasa parzona składa się zazwyczaj z 50 procent chudego mięsa, 25 procent boczku i 25 procent wody. Do farszu można dodać boczek lub pokrojoną w kostkę szynkę, np. w mortadeli, lub ser Ementaler, jak w naszym pasztecie serowym. Twardy ser wywodzi się od szwajcarskiego gatunku Emmental, ale obecnie jest produkowany w wielu wariantach na całym świecie.


Pochodzenie

Pochodzenie pasztetu serowego

Kiełbasa jest jednym z najstarszych wyrobów wędliniarskich znanych ludzkości. Ich dokładne pochodzenie nie jest znane, ale są one przedstawiane już na egipskich oraz chińskich rysunkach i malowidłach z czasów przedchrześcijańskich. Przetwarzanie mięsa na kiełbasy, które następnie były np. parzone lub wędzone, pozwoliło przedłużyć jego trwałość i ułatwić transport.


Sezon

Kiedy jest sezon na pasztet serowy?

Pasztet serowy długo zachowuje świeżość i dobrą jakość. W sklepach można go znaleźć w ladach chłodniczych.

Nasza oferta mięs i wędlin

Oferta ważna od 18.04.2024 do 24.04.2024 lub do wyczerpania zapasów.


Wykorzystanie i przechowywanie

Wykorzystanie i przechowywanie pasztetu serowego

Świeży pasztet serowy – szczegółowe informacje

Pasztet serowy jest doskonałą wędliną na śniadanie, do kanapek i sycącą przekąską na podwieczorek. Pakowany pasztet serowy zachowa świeżość w lodówce (zgodnie z terminem przydatności do spożycia).

Podobnie jak inne gatunki kiełbas można go przechowywać w lodówce przez dwa do czterech dni, ale po otwarciu należy go jak najszybciej zużyć. Pasztet serowy można również zamrozić w temperaturze -18 stopni. Należy go zamrażać w szczelnie zamkniętym opakowaniu.


Składniki

Składniki pasztetu serowego

Pasztet serowy zawiera więcej tłuszczu niż inne kiełbasy serowe, ponieważ ma w składzie Ementaler. 

Wartość odżywcza
 

kcal: 287  kcal

Węglowodany: 1 g

Białko: 16,5 g

Tłuszcze: 24 g

Witaminy

 

Witamina A: 0 µg

Witamina B1: 0 mg

Witamina B2: 0 mg

Witamina B6: 0 mg

Witamina C: 0 mg

Witamina E: 0 mg

 

Składniki mineralne

 

Wapń: 0 mg

Żelazo: 0 mg

Potas: 0 mg

Magnez: 0 mg

Sód: 0 mg